suomalainen kulttuuri semanttisessa web 2.0:ssa
Ohje | Pääsivu | Tietoa portaalista | Lähetä palautetta 

Kieli: suomi | svenska | English 
 Pikahaku:
Karttahaku ja selailu Yhteyshaku Hae ja jäsennä Kokoelmat Suomen historia Taidot Elämäkerrat Kalevala Karjala

museoesine: seremoniakirves

Kohdetiedot

Rautainen seremoniakirves (arab. sh-shaqår, mon. sh-shäkria, 'kirves'), joka muistuttaa hilparia, mutta siinä on kaksi terää ja lyhyt pistokärki. Terät on niitattu rautavarteen metallilevystä leikatun kappaleen avulla, ja ne on lävistekoristeltu kolmion ja ovaalin muotoisilla kuvioilla.

vaihtoehtoinen nimike sh-shaqår
tyyppi museoesine
käyttötapa Sufilaisen Sidi Ali ben Hámdushin (k. 1718 jKr.) oppeja noudattavan veljeskunnan n.k. l-hamádshan jäsenet lyövät kirveillä päitään seremoniatansseissaan.
museon URL http://www.nba.fi
valmistuspaikka Marokko
kontekstipaikka Marokko
hankinta tai löytöpaikka Marokko
tekniikka takominen
valmistustapa käsityö
mitat pituus 120 cm, leveys 22.50 cm
käyttäjä arabit
huomiot Kontekstiaika: 1800-luvun loppu, 1900-luvun alku; Aineistotyyppi: esine; Kirjallisuus: Westermarck, Edvard. 1926. Ritual and Belief in Morocco. Macmillan and Co., London, s. 203.
ID VK4835:1
asiasana teräaseet, aseet, islamilainen kulttuuri
tietolähde Antellin kokoelmat (Kansallismuseo)

Tiedätkö kohteesta lisää tai haluatko kommentoida?